חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:06 י"ט באדר התשפ"א, 3/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסעות בתחפושות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1469 - כל המדורים ברצף
איפה האמת ואיפה התחפושת
יש חדש
לא להיבהל מהיותנו מיעוט
פורים
בזכות עמלק
ניסוי קולמוס
הוא רע! הוא רע!
יודע ומתכוון למרוד
מסעות בתחפושות
הזכרת פורים

יש המתחפשים לא רק בפורים. כזה הוא יצחק כרמלי, הנוהג לבקר במדינות שבהן התחפושת הכרחית, כמו בכמה ממדינות ערב. זה יותר מעשרים שנה כרמלי משוטט ברחבי העולם. הוא ביקר בקרוב למאה מדינות. בכמה ממסעותיו הצליח לחשוף תגליות יהודיות מדהימות.

מה מניע אותך? "אני מודה שהיצר ההרפתקני היה המניע הראשוני", מעיד כרמלי. "כשגיליתי שבמסעותיי אני מצליח להביא הישגים משמעותיים, החלטתי להמשיך. אני מרגיש במסעותיי שליחות קודש. מוסדות יהודיים ניצלו בזכות מידע שהבאתי, בתי כנסת שהפכו למסגדים במדינות ערב, בתי כנסת שנהפכו לכנסיות באירופה, או בתי קברות שכמעט נהרסו בידי השלטונות".

קבר עתיק בשוק

כשהוא מתחיל לספר, אתה חש כמו בטיסה אין-סופית שממריאה ונוחתת. "כשאתה מסתובב באפריקה, באזורים הנידחים ביותר, ופתאום רואה מגן דוד או סמל יהודי אחר, אתה כמעט מתעלף", הוא אומר. "לפעמים זה קורה בהפתעה גמורה. באחד מביקוריי במצרים, בעודי משוטט מחופש לערבי באחד השווקים, אני מבחין בלוח שיש עתיק ועליו כתובת בעברית. זה היה קבר של יהודי שנפטר לפני 250 שנה".

את חב"ד גילה כבר במסעו הראשון: "המסע הראשון שלי היה למרוקו. הדהים אותי לראות שבכל בית התנוססו שתי תמונות – אחת של מלך מרוקו והשנייה, להבדיל, של הרבי מליובאוויטש. שאלתי את יהודי המקום לפשר הדבר, והם אמרו לי: חלק נכבד מקיום היהדות במרוקו הוא בזכות שלוחי חב"ד".

ישיבה ברחוב 'פלסטין'

לא אחת המסעות מלוּוים סיכון אישי. "פעם אחת ביקרתי בחבל הבסקים. יש שם מלחמות בין קבוצות טרור. הבנתי שכדי לסייר שם חובה להצטרף לאחת הקבוצות, וכך עשיתי".

עדיין חרות בליבו ביקורו בתוניס לפני שמונה שנים: "הרגע הכי מרגש בביקור היה לראות את ישיבת חב"ד, שפועלת בתוך מבנה ברחוב 'פלסטין'. זו סיטואציה בלתי-ניתנת להסבר: מסביב המון שונאי יהודים ושונאי ישראל, ובפנים יושבים והוגים בתורה".

הפתעה בג'ונגל

והנה סיפור הרפתקני מאפריקה הרחוקה: "נסעתי בעקבות שבטים הטוענים שהם מצאצאי עשרת השבטים. מובן שאין הם יהודים על-פי ההלכה, אבל עניין אותי להכיר את אורח חייהם. מצאתי שם שבט שבניו שומרים על הפרדה בין בשר לחלב, מקפידים על ברית מילה ולא מוותרים על השבת".

דומה שסיפוריו הרבים יכולים להכיל ספר עב-כרס. אחד מסיפוריו המדהימים, שאותו הוא נוהג לספר בהרצאותיו, התרחש בקובה הקומוניסטית, שבה ביקר לפני חמש-עשרה שנה: "המדינה הייתה מסוגרת והיהדות שם הייתה אסורה בתכלית. כשהלכתי שם ברחוב ראיתי פתאום שני בחורי ישיבה של חב"ד, לבושים בחליפה וכובע. כמעט התעלפתי. הם באו לשם מאורוגוואי לתקופת שליחות קצרה. הבחורים הפעילו מניין מחתרתי ולימדו אחד-עשר ילדים יהודים שמעולם לא אמרו 'שמע ישראל'. כשהבחורים הלבישו את הילדים בציצית, היו שם סבתות שארבעים וחמש שנים – מאז עליית קסטרו לשלטון – לא ראו ציצית. הן פשוט בכו מהתרגשות".


תגליות יהודיות מסביב לעולם. יצחק כרמלי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)