חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:31 זריחה: 6:32 ז' בתשרי התשפ"א, 25/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שילוח המרגלים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1484 - כל המדורים ברצף
המניע הנסתר שמאחורי הטיעונים
יש חדש
חיבת הנשים לארץ ישראל
שילוח המרגלים
מתי לדבר
חיבור שיוצר שלמות
נשמה מעבר לחלון
הארץ הרוחנית
"הציצית הצילה את חיי"
הנחת תפילין לערל

לטובת משה

"שלח לך אנשים" (במדבר יג,ב). "שלח לך" – לתועלתך. התועלת הייתה שנתארכו ימיו של משה. אילו לא חטאו, היו נכנסים לארץ ישראל מיד ומשה לא היה יכול להיכנס עמם, שכבר נגזר עליו שלא ייכנס לארץ.

(רבנו בחיי)

להשתמש בשכל

על "שלח לך" מפרש רש"י: "לדעתך". לכל יהודי שליחות אלוקית לכבוש את חלקו בעולם ולעשות ממנו ארץ ישראל. שליחות זו צריכה להיות 'לדעתך' – השליח צריך להשתמש בשכלו, לחפש ולמצוא את הדרכים הטובות והמתאימות ביותר לקיום השליחות.

(שיחות קודש)

מהותו של נשיא

"כל נשיא בהם" (במדבר יג,ב). המילה 'נשיא' יש בה אותיות 'אַיִן' ואותיות 'יש'. נשיא שמחזיק את עצמו לאַיִן הוא יש, אבל אם הוא מחזיק את עצמו ליש – הוא אַיִן.

(דגל מחנה אפרים)

לא חקר

"איש אחד למטה אבותיו תשלחו" (במדבר יג,ב). רק ממטה לוי לא נשלח איש. שבט לוי לא היה צריך לחקור את הארץ אם טובה היא או רעה, שכן לא קיבל בה נחלה.

(ריטב"א)

התנשאות מסוכנת

"כולם אנשים ראשי בני ישראל המה" (במדבר יג,ג). מה באה ללמדנו התוספת "המה"? מכאן שנתברכו בליבם, התנשאו ואמרו "המה, המה ראשי בני ישראל ובלעדם אַיִן".

(אמרי כהן)

מכנען לארץ ישראל

"והתחזקתם ולקחתם מפרי הארץ" (במדבר יג,כ). המרגלים, שהיו נשיאי ישראל, נצטוו לקחת מפירות ארץ כנען ולהכניסם לרשות הקדושה, כדי שפעולה זו תשמש פריצת דרך ופתיחת הצינור לבני ישראל שיבואו בעקבותיהם, שיוכלו להפוך את ארץ כנען לארץ ישראל, ארץ קדושה וטהורה.

(הרבי מליובאוויטש)

ילד מפונק

הרבי הריי"צ מליובאוויטש הטיל פעם אחת שליחות מסויימת על אחד החסידים. הלה התחיל לשאול פרטים ופרטי פרטים איך לקיימה בפועל. לאחר שיצא החסיד הגיב הרבי ואמר: הלה מתנהג כמו בן יחיד מפונק האומר 'שאוני והטילוני אל הים'...

כלי בדרך הטבע

אף שהקב"ה הבטיח לבני ישראל שיכבשו את הארץ ויירשוה, ומזה מובן שגם לולא שילוח המרגלים היו מנצחים במלחמה זו, בכל-זאת שלח משה את המרגלים כדי לברר איך נוח יותר לכבוש את הארץ. שכן "אין סומכין על הנס", ויש לעשות כלי בדרך הטבע.

(ליקוטי שיחות)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)