חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 ח' בסיון התש"פ, 31/5/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכוח להשכין את הקב"ה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1156 - כל המדורים ברצף
לחשוב בהיגיון; בהיגיון יהודי
יש חדש
הכוח להשכין את הקב"ה
המקדש הפנימי
אם זה הגיהינום...
ברכת העני
קידוש החיים
המים המדבקים
בצלאל של ה'חורבה'
מצוות מכספי מעשר

בתחילת פרשתנו הקב"ה מצווה את בני-ישראל: "וייקחו לי תרומה... זהב וכסף ונחושת... ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". בני ישראל נצטוו לקחת דברים גשמיים ולעשות מהם מקדש, שבו הקב"ה מבטיח להשרות את שכינתו: "ושכנתי בתוכם".

הזוהר אומר שמשמעות המילה 'לי' (בפסוק "וייקחו לי תרומה") היא: "אותי". כלומר, הקב"ה אומר לעם-ישראל – 'קחו אותי'. על-פי פירוש זה היה מתבקש שייאמר "ותרומה", כלומר, שהקב"ה מבקש שבני-ישראל 'ייקחו' אותו ואת התרומה. הזוהר מסביר, ש'כולא חד' [=הכול אחד] – ה'תרומה' היא דבר אחד עם הקב"ה.

אמת מוסתרת

איך דברים גשמיים ("זהב וכסף ונחושת") הם דבר אחד עם הקב"ה? – הקב"ה ברא את העולם כדי שהעולם הזה הגשמי יהיה דירה לו יתברך. כך היה בתחילת הבריאה, כאשר "עיקר שכינה בתחתונים הייתה" והעולם הזה נחשב 'גַנִי', גַנו של הקב"ה. לכן אפשר לעשות מהחפצים הגשמיים האלה מקדש לקב"ה.

אלא שכדי לעשות מהעולם הגשמי מקדש לקב"ה עלינו לגלות את מהותה האמיתית של המציאות הגשמית. אמת זו מוסתרת ואינה גלויה. במבט ראשוני העולם הזה מסתיר את הקב"ה ואינו מבטא את העובדה שכל הווייתו נובעת מהכוח האלוקי. זו העבודה של עם-ישראל, לגלות את מהותה האמיתית של הבריאה ולהשכין בגלוי את הקב"ה בתוכה.

כוחם של יהודים

כוח זה ניתן לעם-ישראל, וכפי שהקב"ה אומר: "דבר אל בני-ישראל וייקחו לי תרומה". אמנם האמת הפנימית של המציאות הגשמית היא ההוויה האלוקית, וכל מה שנדרש הוא לגלות אמת זו ולהוציאה מן ההעלם אל הגילוי – אבל לגלות אמת זאת יכולים רק בני-ישראל.

לכן הקב"ה אומר "וייקחו לי", כלומר, 'קחו אותי', כי רק לנשמות ישראל נתן הקב"ה את עצמו עד כדי כך שיהודים יוכלו 'לקחת' אותו כביכול. לכן רק עם-ישראל יכול לגלות את האמת המהותית של הבריאה ולעשות מהדברים הגשמיים משכן ומקדש לקב"ה.

המקדש הפרטי

את ה'מקדש' עושים לא רק על-ידי הקמת המשכן והמקדש כפשוטו, אלא כמאמר חז"ל על הפסוק "ושכנתי בתוכם" – "בתוכו לא נאמר, אלא בתוכם, בתוך כל אחד ואחד מישראל". יהודי נדרש לעשות מעצמו 'מקדש' פרטי לקב"ה, על-ידי שהוא מקדש את כל פעולותיו הגשמיות ועושה אותן לשם שמים.

כשיהודי אוכל ושותה ועובד לפרנסתו ועושה את כל צרכיו הגשמיים על-פי הוראות התורה ומתוך כוונה לעבוד את ה', ואף בבחינת "בכל דרכיך דעהו" – הוא עושה מעצמו משכן ומקדש לו יתברך, ועליו הקב"ה אומר "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". ומזה באים לידי שלמות השראת השכינה, שתהיה בקרוב ממש בגאולה האמיתית והשלמה.

(תורת מנחם כרך ב, עמ' 249)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)