חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:14 זריחה: 6:06 ז' באייר התשפ"א, 19/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתוך השבירה צומחת העלייה
מאמרים נוספים בפרשה
להרים את הראש
מתוך השבירה צומחת העלייה
שלמות של יהודי
יהודי בלי הקב"ה הוא "מחצית"
קבלת-עול מתוך התלהבות
לא להיבהל מכפייה
צדקה כמו אש
המראות שנתקדשו
לשמור על הפנים
נשמה יתרה בשבת
גם בשעת החטא נשאר היהודי נאמן לה'
לא לחפש תחליפים
גם שברי הלוחות הונחו בארון
שישה מגורשים ואחד בורח
הפתרון לשכחה – לזכור
ארבעים יום בהר-סיני
להחליט: לכאן או לכאן
לשטוף את מה שנדבק
להתרחק מאכזריות
מה עושים כשהשכינה עוברת

כי תשא את ראש (שמות ל,יב)

פרשת כי-תישא נפתחת בהרמת קרן ישראל - "כי תישא את ראש בני-ישראל", אבל בהמשך הפרשה מסופר דווקא על ירידה גדולה של ישראל - חטא העגל. איך ייתכן שעניין חמור כזה, ראש ושורש לכל החטאים, חטא שגרם ירידה גדולה לעם-ישראל ולעולם כולו, יופיע בפרשה ששמה 'תישא', והלוא זה ההפך הגמור מנשיאת ראש?

גם פרטים שונים בפרשה דורשים ביאור. בהמשך לחטא העגל מתארת התורה את מעלתם של הלוחות הראשונים - "מעשה אלוקים המה, והמכתב - מכתב אלוקים הוא". לכאורה, המקום לספר את פרטי הלוחות הוא פרשת משפטים, ששם ציווה הקב"ה את משה לעלות להר-סיני ולקבל את הלוחות, ולא כאן, בקשר לחטא העגל. כמו-כן יש להבין מדוע קרן עור פניו של משה דווקא כאשר ירד עם הלוחות השניים, ולא כשהביא את הלוחות הראשונים?

שלושה שלבים

פרשת כי-תישא מקפלת בתוכה את השלמות של כל ענייני העולם, על שלושת השלבים שבהם: ההתחלה, האמצע והסוף. ההתחלה של כל דבר היא כפי שהדבר בא מצד הקב"ה. לאחר מכן בא הדבר בתוך גדרי הבריאה, ואז תיתכן גם ירידה, שבאה מצד הבריאה. אולם בסופו של דבר מגיעים אל השלב השלישי - העלייה הסופית.

לכן נקראת הפרשה 'תישא', שכן בכך התורה מגלה את התוכן הפנימי של כל העניינים. גם הירידה הגדולה ביותר, כמו הירידה שנגרמה בעקבות חטא העגל, היא ירידה לצורך עלייה, והיא מביאה אחריה את העלייה הגדולה.

פתחון-פה

חז"ל אמרו: "לא עשו ישראל את העגל אלא ליתן פתחון-פה לבעלי-תשובה". כמו-כן נאמר: "לא היו ישראל ראויין לאותו מעשה". חטא העגל, שגרם ירידה כה גדולה, נועד בסופו של דבר להביא את ישראל לעלייה גדולה עוד יותר.

לכן הפרשה מדגישה את מעלתם של הלוחות הראשונים. הדרגה העליונה הזאת היא שלב ההתחלה, כפי שהדברים באים מצד הקב"ה. לאחר מכן באה הירידה שנוצרת על-ידי הבריאה, אבל דווקא על-ידי כך מגיעים לעלייה הגדולה של הלוחות השניים.

שפע של תורה

הקב"ה אמר למשה רבנו: "אל תצטער בלוחות הראשונים, שלא היו אלא עשרת הדיברות לבד; ובלוחות השניים אני נותן לך שיהא בהם הלכות, מדרש ואגדות... כפליים לתושייה". ועוד אמרו חז"ל: "אלמלא לא חטאו ישראל, לא ניתן להם אלא חמישה חומשי תורה וספר יהושע בלבד". מכאן שדווקא החטא הביא את השפע הגדול של התורה שלא ניתן קודם לכן.

העלייה הגדולה שבאה בלוחות השניים התבטאה גם בכך ש"קרן עור פני משה". מכיוון שמשה קיבל אז גילוי חכמה נעלה ביותר, השתקף הדבר בקרני ההוד, בדוגמת "חכמת אדם תאיר פניו". עלייה גדולה זו היא ההכנה לעלייה השלמה שתבוא בגאולה השלמה בקרוב ממש.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי ספר השיחות תשנ"ב כרך ב, עמ' 423) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)